START O NAS MAPA STRONY KONTAKT LINKI
SZKOLENIA AKTUALNOŚCI ARCHIWUM NATURE FITNESS WELLNESS PARTNERZY SKLEP REJESTRACJA
WNWA

07.08.2022

Od 08.08.2022 rozpoczynam regularne spożywanie wybranych owoców, owoców jagodowych oraz warzyw w formie zaproponowanej przez Juice Plus. 6 miesięcy temu rozpoczęła to moja Mama, której produkty Juice Plus pomogły wyjść z ...

więcej

03.08.2022

Wracam po długiej przerwie spowodowanej zaangażowaniem się w działalność edukacyjną związaną z nauczaniem języka angielskiego w prywatnej szkole w Warszawie. Praca ta w latach 2016-2020 całkowicie zdominowała moje życie zawodowe, ale oczywiście nie na tyle, aby w ogóle zrezygnować z prowadzenia zajęć sportowych z kijkami, ale tym razem ...

więcej

22.03.2016

Dziś mija 5 Rocznica Śmierci śp. Kasi Wota.

Chciałbym upamiętnić na zawsze te wspólne lata spędzone z Nią podczas promocji wellness i chodzenia z kijkami po zdrowie zarówno w USA jak i w Polsce, a także podkreślić sens walki o pokonanie ciężkiej choroby z jaką ...

więcej

Tom Rutlin - Ojciec Nordic Walking i Twórca Exerstriding Total Body Walking oraz Piotr Kowalski - pionier Nordic Walking i Exerstriding w Polsce - zapraszają wszystkich chętnych na wspólny trening marszowy z kijkami - Dla Zdrowia, Sprawności Fizycznej i Długowieczności:

więcej

Wywiad "rzeka" z Piotrem Kowalskim

W związku z coraz liczniejszymi przypadkami mylenia ważnych informacji w kwestii moich działań na niwie historii promocji NW w Polsce, postanowiłem je inaczej niż zwykle podsumować.Publikuję odpowiedzi na pytania do wywiadu ze mną, który się nigdy nie ukazał oficjalnie (choć bez mojej ...

więcej

Warszawa, 22.03.2015r

Dziś mija 4 Rocznica Odejścia Najdroższej Memu Sercu śp.Kasi Wota.

Do Zrealizowania Twoich Marzeń już Blisko Mój Aniele, Dałaś mi z Siebie tak Wiele, że nie sposób Nigdy Zapomnieć. Choć Dziś bardziej czuje, że niby jakaś głęboka Rana nie chce się ...

więcej

Zapraszam Amatorów Chodzenia z Kijkami do udziału w konsultacjach i szkoleniach, dotyczacych Nordic Walking oraz Exerstriding!

To doskonała okazja, aby nauczyć się posługiwać odpowiednio dobranymi, profesjonalnymi kijkami w sposób prawidłowy i skuteczny dla osiagnięcia własnych celów, a przede wszystkim dla czerpania korzyści zdrowotnych.

Dla tych z ...

więcej

11 czerwca 2014r. w godzinach 11:00 - 18:00, na terenie Uczelni Łazarskiego (Warszawa, ul. Świeradowska 43, 10 minut od Metra Wilanowska) odbędzie się trzecia edycja akcji "Dzień Zdrowia na Uczelni Łazarskiego".

Jej celem jest popularyzacja ...

więcej

Warszawa, 22.03.14

Kochana Kasiu!

Twój brak nadal odczuwamy w naszych sercach z wielkim bólem, zwłaszcza teraz, gdy sami bardzo cierpimy.

Tak bardzo bym chciał, abyś tu z nami była Kasieńko.

3 lata temu, 22.03.11 Bóg zdecydował inaczej, i zabrał mi Ciebie na Wieczny Spacer Z ...

więcej

Dziś mija 2. rocznica Odejścia Mojej Ukochanej Śp. Kasi Wota, Wspaniałej i Niezrównanej Propagatorki Wellness oraz Chodzenia z Kijkami po Zdrowie, a przede wszystkim Wzoru do naśladowania przez wszystkie osoby zmuszone stawić czoła chorobie, zwłaszcza Amazonki z Centrum Onkologii w Warszawie i inne w różnych miejscach w Polsce, których ...

więcej

biegamy.orgAktualności

 Włączenie Seniorów do chodzenia, poruszania się oraz ćwiczenia bezpieczniej, skuteczniej i mocniej za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków Exerstrider, czyli do całorocznej aktywności fizycznej Exerstriding Method Nordic Walking

Spośród wszystkich podstawowych aktywności ruchowych człowieka, to właśnie sprawne chodzenie jest niezbędne do utrzymywania niezależności funkcjonalnej wraz z wiekiem. Jednakże obniżająca się pewność siebie, spadek sprawności fizycznej, siły mięśniowej, poczucia orientacji oraz równowagi mogą zagrozić naszej zdolności do bezpiecznego chodzenia, a zatem i naszemu poczuciu niezależności w codziennym funkcjonowaniu.   Programy treningowe “Nordic” pole walking czy też ćwiczenia z wykorzystaniem kijków oferują proste, skuteczne opcje regularnej aktywności fizycznej promującej zdrowie, lepsze funkcjonowanie i samodzielność na co dzień. Chodzenie z kijkami umożliwia trening całego ciała dzięki połączeniu energicznego marszu z techniką biegania na nartach poprzez zastosowanie specjalnie zaprojektowanych kijków. Celem tego artykułu jest wykazanie, że - w oparciu o liczne projekty badawcze realizowane wśród seniorów oraz doświadczenia prowadzących je profesjonalistów – w/w aktywności ruchowe z kijkami są bardzo korzystne dla ludzi starszych i w podeszłym wieku.

Jednym z ważnych argumentów za włączeniem ćwiczeń i marszów z kijkami do codziennej rutyny osób starszych jest znalezienie skutecznej alternatywy dla takich tradycyjnych przyborów wspomagających chód jak balkoniki i laski ortopedyczne. Ich stosowanie, co prawda, pomaga utrzymywać mobilność, ale jednocześnie z upływem czasu przyczynia się raczej do obniżania się poczucia równowagi - zwłaszcza, że wymagają one mocnego oparcia się w trakcie pochylania się do przodu lub do boku - niż do stabilizowania sylwetki czy też utrzymywania pozycji wyprostowanej. Środek ciężkości ciała przesuwa się wyraźnie poza punkt jego podparcia, co stwarza większe zagrożenie upadkiem niż bez używania tych przyborów. Chód z kijkami nie tylko sprzyja utrzymywaniu środka ciężkości tuż nad jego punktem podparcia, a więc promuje dobrą postawę ciała, ale przede wszystkim stanowi dużo bezpieczniejsze i skuteczniejsze wsparcie dla osób regularnie chodzących. Poza tym ćwiczenia z kijkami połączone z regularnymi spacerami są bardziej motywujące zarówno dla entuzjastów ruchu na świeżym powietrzu, jak i dla ludzi cierpiących na "alergię na jakikolwiek wysiłek fizyczny”.

Amerykanka Peggy Buchanan – od 20 lat pracująca z seniorami, a od 2004 tworząca i promująca programy wellness dla seniorów w oparciu o chodzenie z kijkami Exerstrider w centrum aktywnej emerytury Vista del Monte (w Santa Barbara, California) - współpracując z fizjoterapeutami, przeprowadziła 8-tygodniowy projekt pilotażowy z udziałem 13 osób, średnia wieku 86 lat, które wcześniej regularnie używały balkoników albo lasek. Osoby te zdecydowały się na ochotnika używać kijków zamiast swoich konwencjonalnych przyborów wspomagających chód i wkrótce regularnie razem maszerowały w lokalnym środowisku rezydentów centrum.

 Buchanan dostrzegła niemal natychmiastową poprawę w postawie ciała, a także w jakości kroku u wszystkich byłych użytkowników lasek oraz balkoników ortopedycznych. To, co może się nawet wydawać ważniejsze to fakt, że badani natychmiast „zrzucili z siebie” obraz bycia „inwalidą” i zastąpili go postrzeganiem siebie jako „sportowców-seniorów” będących w trakcie treningu.

Podobne doświadczenia innych rezydentów Vista del Monte skłaniały coraz większą rzeszę chętnych, którzy nie byli uzależnieni od lasek i balkoników, do spróbowania ćwiczeń i marszów z kijkami. Wkrótce Buchanan zdołała nawiązać współpracę z wydziałem kinezjologii Westmont College w celu przeprowadzenia dodatkowych badań uzupełniających projekt pilotażowy. Kolejne 30 osób maszerowało trzy razy w tygodniu przez 12 tygodni – połowa z nich z kijkami, a połowa bez nich. Po zakończeniu badań grupa chodząca z kijkami, w przeciwieństwie do „zwyczajnych” chodziarzy, wykazała znaczącą poprawę wytrzymałości sercowo- naczyniowej, siły mięśni górnej połowy ciała, ogólnej równowagi i pewności siebie.

Jedną z ważnych wskazówek, jakie sugeruje Buchanan, jest ocena stabilności osób starszych przed rozpoczęciem przez nie bezpiecznych zajęć marszowych z kijkami. Osoby mniej samodzielne i gorzej funkcjonujące powinny najpierw nauczyć się wstawać, stać i pomagać sobie przy użyciu kijków stawianych prostopadle do podłoża, bardziej wysuniętych do przodu, aby zwiększyć cztery punkty podparcia, zanim zaczną próbować używać kijków w bardziej tradycyjny sposób, zbliżony do techniki Nordic walking czy też Exerstriding. Osobom tym zaleca się ponadto wykonywanie ćwiczeń stabilizujących, zwiększających zakres ruchu w stawach, poczucie równowagi i kontroli własnego ciała w pozycjach siedzących i stojących, zanim ruszą one na spacer z kijkami.

Grupy seniorów chodzących z kijkami w stanie Wisconsin (USA) biorą udział w regularnych zajęciach treningowych w okolicznych parkach, wyjeżdżają na wycieczki połączone ze spacerami do atrakcyjnych miejsc niemal przez cały rok, a w porach deszczowych i zimowych, gdy bardzo niska temperatura uniemożliwia trening na zewnątrz, ćwiczą gimnastykując się, rozciągając np. w lokalnych klubach, trenując także marsz w salach gimnastycznych, po długich korytarzach centrów handlowych, biurowców czy też garaży podziemnych itp. Czasami – o ile oczywiście nie ma przeciwwskazań medycznych - trenują także wchodzenie po schodach, zjeżdżając potem w dół windą. Gdy pogoda dopisuje, to najlepsze jest chodzenie w parku, gdzie wzdłuż alejek jest sporo ławek; ma to ważne znaczenie dla osób starszych, gdyż ułatwia osobom o różnej kondycji zatrzymanie się na chwilę, aby odpocząć.

Zwykle zajęcia w grupach Seniorów odbywają się dwa razy w tygodniu ( z podziałem na maksymalnie 12-osobowe grupy: początkującą i zaawansowaną) i często połączone są jeszcze z dodatkowym treningiem wzmacniającym mięśnie korpusu, kończyn dolnych i górnych oraz rozciągającym mięśnie w bezpieczny sposób.

Bardzo widoczne, namacalne efekty programów treningowych dla osób starszych, chodzących z kijkami, oraz coraz bardziej aktywna i rosnąca rzesza seniorów włączająca spacery z kijkami w swoją codzienną rutynę życiową sprawiają, że pozytywny „szum” wokół tej formy aktywnego spędzania czasu na emeryturze przyciąga coraz więcej chętnych do rozpoczęcia regularnych zajęć. To z kolei zachęca te osoby starsze, które są „odporne na wysiłek fizyczny”, także samotne, do przełamywania oporów i odkrycia dla siebie najbardziej prozdrowotnej aktywności ruchowej z dodatkowym bonusem w postaci przyjemnej interakcji towarzyskiej podczas wspólnych spacerów.

Nazwa użytkownika
Hasło
Zapomniałem hasło
0
0
0
Zapisz się do naszego newslettera
aby otrzymywać świeże aktualności na Twój email !

Copyright Piotr Kowalski. Materiały umieszczone na tej stronie internetowej objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk zamieszczonych treści i ich publikacja w jakiejkolwiek formie bez zgody autora, zabronione.

SZKOLENIA AKTUALNOŚCI NATURE FITNESS WELLNESS PARTNERZY SKLEP