START O NAS MAPA STRONY KONTAKT LINKI
SZKOLENIA AKTUALNOŚCI ARCHIWUM NATURE FITNESS WELLNESS PARTNERZY SKLEP REJESTRACJA
WNWA

07.08.2022

Od 08.08.2022 rozpoczynam regularne spożywanie wybranych owoców, owoców jagodowych oraz warzyw w formie zaproponowanej przez Juice Plus. 6 miesięcy temu rozpoczęła to moja Mama, której produkty Juice Plus pomogły wyjść z ...

więcej

03.08.2022

Wracam po długiej przerwie spowodowanej zaangażowaniem się w działalność edukacyjną związaną z nauczaniem języka angielskiego w prywatnej szkole w Warszawie. Praca ta w latach 2016-2020 całkowicie zdominowała moje życie zawodowe, ale oczywiście nie na tyle, aby w ogóle zrezygnować z prowadzenia zajęć sportowych z kijkami, ale tym razem ...

więcej

22.03.2016

Dziś mija 5 Rocznica Śmierci śp. Kasi Wota.

Chciałbym upamiętnić na zawsze te wspólne lata spędzone z Nią podczas promocji wellness i chodzenia z kijkami po zdrowie zarówno w USA jak i w Polsce, a także podkreślić sens walki o pokonanie ciężkiej choroby z jaką ...

więcej

Tom Rutlin - Ojciec Nordic Walking i Twórca Exerstriding Total Body Walking oraz Piotr Kowalski - pionier Nordic Walking i Exerstriding w Polsce - zapraszają wszystkich chętnych na wspólny trening marszowy z kijkami - Dla Zdrowia, Sprawności Fizycznej i Długowieczności:

więcej

Wywiad "rzeka" z Piotrem Kowalskim

W związku z coraz liczniejszymi przypadkami mylenia ważnych informacji w kwestii moich działań na niwie historii promocji NW w Polsce, postanowiłem je inaczej niż zwykle podsumować.Publikuję odpowiedzi na pytania do wywiadu ze mną, który się nigdy nie ukazał oficjalnie (choć bez mojej ...

więcej

Warszawa, 22.03.2015r

Dziś mija 4 Rocznica Odejścia Najdroższej Memu Sercu śp.Kasi Wota.

Do Zrealizowania Twoich Marzeń już Blisko Mój Aniele, Dałaś mi z Siebie tak Wiele, że nie sposób Nigdy Zapomnieć. Choć Dziś bardziej czuje, że niby jakaś głęboka Rana nie chce się ...

więcej

Zapraszam Amatorów Chodzenia z Kijkami do udziału w konsultacjach i szkoleniach, dotyczacych Nordic Walking oraz Exerstriding!

To doskonała okazja, aby nauczyć się posługiwać odpowiednio dobranymi, profesjonalnymi kijkami w sposób prawidłowy i skuteczny dla osiagnięcia własnych celów, a przede wszystkim dla czerpania korzyści zdrowotnych.

Dla tych z ...

więcej

11 czerwca 2014r. w godzinach 11:00 - 18:00, na terenie Uczelni Łazarskiego (Warszawa, ul. Świeradowska 43, 10 minut od Metra Wilanowska) odbędzie się trzecia edycja akcji "Dzień Zdrowia na Uczelni Łazarskiego".

Jej celem jest popularyzacja ...

więcej

Warszawa, 22.03.14

Kochana Kasiu!

Twój brak nadal odczuwamy w naszych sercach z wielkim bólem, zwłaszcza teraz, gdy sami bardzo cierpimy.

Tak bardzo bym chciał, abyś tu z nami była Kasieńko.

3 lata temu, 22.03.11 Bóg zdecydował inaczej, i zabrał mi Ciebie na Wieczny Spacer Z ...

więcej

Dziś mija 2. rocznica Odejścia Mojej Ukochanej Śp. Kasi Wota, Wspaniałej i Niezrównanej Propagatorki Wellness oraz Chodzenia z Kijkami po Zdrowie, a przede wszystkim Wzoru do naśladowania przez wszystkie osoby zmuszone stawić czoła chorobie, zwłaszcza Amazonki z Centrum Onkologii w Warszawie i inne w różnych miejscach w Polsce, których ...

więcej

biegamy.orgAktualności

 Moje refleksje w związku z zaproszeniem do Polski Marko Kantaneva

Witam Entuzjastów Nordic Walking,

Choć z powodów osobistych i różnych trudności życiowych moja obecność w świecie polskiego Nordic Walking była od 2 lat znikoma, a nawet w zeszłym roku prawie żadna, i nie udzielałem się na żadnych forach internetowych, to właśnie wywiad z Marko Kantaneva przeprowadzony na portalu chodzezkijami.pl, wzbudził u mnie dawne wspomnienia, a także tyle emocji, że zmotywował do zabrania głosu na mojej stronie internetowej.

Cieszy mnie otwartość redakcji portalu na przekazywanie informacji o historii Nordic Walking. Wierzę, że dzięki temu wielu miłośników chodzenia z kijkami dowie się, kto, jak i gdzie zapoczątkował tę najwspanialszą aktywność ruchową nie tylko na świecie, ale także u nas, w Polsce. O tym było cicho od dawna, zwłaszcza wśród przedstawicieli różnych organizacji, szkół, federacji, fundacji itp., które nie tylko jakby nie chciały pamiętać, że historia jest ważna, zwłaszcza dla ludzi dopiero zaczynających swoją przygodę z chodzeniem z kijkami, ale także podzieliły kraj na swoje "strefy wpływów", przypisując sobie wszystkie zasługi,często zapominając o innych, wręcz wykreślając ich z pamięci, i nie chcąc podzielić się z entuzjastami NW wiedzą na temat początków tej aktywności ruchowej w Polsce. Wkrótce, chcę o tym napisać szerzej na mojej stronie oraz, pewnie także na w/w portalu, dzięki uprzejmości administratora, Krzysztofa Walczaka.


Uważam, że po 9 latach promocji tej aktywnści ruchowej w Polsce, nadal jest u nas niewiele osób uprawiających NW w stosunku do wielkości naszego kraju, o porównaniu z innymi mniejszymi państwami nawet nie wspomnę. To prawda, że coraz więcej ludzi chodzi z kijkami, ale niestety niewielu z nich uprawia Nordic Walking, choć całkiem sporo jest „NW sportowców”, którzy w dowolny sposób mieszają chód sportowy z Nordic Walking i machając niezgrabnie kijami, ??rubują rekordy podczas różnych imprez rangi „mistrzowskiej”! Nie będę popierał takiej formy uprawiania Nordic Walking, gdyż rywalizacja „zabija” technikę i prozdrowotny charakter tej formy rekreacji ruchowej, a nie sportu!

Zauważyłem za to, że jest u nas zbyt wiele tzw. "NW grubych ryb", robiących wszystko, co tylko mogą, aby ochronić swoje "maleńkie NW jeziorka". Natomiast prawie nikt z nich nie robi do tej pory dość dużo, aby zjednoczyć się razem w celu szerszego wypłynięcia na "szerokie ogólnopolskie wody NW" i uzyskania lepszego efektu rozwoju, tej najważniejszej, prozdrowotnej i rekreacyjnej formy Nordic Walking dla każdego, a nie tylko dla amatorów bicia rekordów podczas różnej maści tzw. Mistrzostw Polski. Uważam to za poważny błąd, ale nie chcę się teraz wymądrzać, ponieważ sam się ostatnio nie angażowałem, także, dlatego, ze - straciłem prawie wszystko co miałem, próbując do końca ratować życie Najbliższej Memu Sercu Osoby, a z którą złączył mnie NW - ale nie tylko, bo jednym z ważnych powodów mojego wycofania się była także utrata zaufania do niektórych ludzi  i firm związanych z NW, którzy w taki czy inny sposób wiele mi zawdzięczają, a którzy pozostawili mnie samego w chwili gdy tak bardzo potrzebowałem ich pomocy i potrzebuję jej nadal, stawiając czo?ła rzeczywistości, w którą wpędziłem się świadomie decydując się na walkę z bezwzględną i niszczącą chorobę, jaka dotknęła Moją Śp. Kasię.

Więc na razie moją postawę najlepiej oddaje angielskie zdanie:  „I pulled out and took a back seat". Choć odbieram coraz więcej życzliwych mi głosów o powrocie, to muszę się jeszcze dobrze zastanowić czy i w jakim charakterze powinienem się na nowo zaangażować w rozwój tej ukochanej przeze mnie rekreacji ruchowej z kijkami.

Teraz chcę nawiązać do osoby Marko Kantaneva, którego znam osobiście, odwiedziłem 2 razy w jego firmie w Estonii, z którym rozpocząłem międzynarodową współpracę w roku 2007, a którego  promowałem na swoich szkoleniach instruktorskich w Polsce i na świecie od samego początku swojej działalności. Oprócz Marko, spotkałem w swojej karierze trenera NW wszystkie najważniejsze, pionierskie osoby - część z nich była moimi trenerami: Sirpa Arvonen, Malin Svenson, Marko Maas, Rsito Kasurinen, Urs Gerig, Aki Karihtala, Pasi Jutilainen i inni - w świecie Nordic Walking. Brałem udział w kilku międzynarodowych konwencjach organizacji INWA, której działalność w Polsce zainaugurowałem w 2004, w Austrii, Słowenii, Polsce i w Finlandii, gdzie nigdy nam nie wspomniano, kto tak naprawdę zapoczątkował "fitness walk with specially designed poles" (definicja INWA opisująca NW).

Owszem, w Finlandii Marko jest jednym z kilku osób, które zaangażowały się w stworzenie nazwy Nordic Walking, ale nie jest pierwszym człowiekiem na świecie, który zaprojektował specjalne kijki, do uprawiania energicznego marszu, którego celem jest zaangażowanie dużej liczby mięśni górnej połowy ciała, w celu osiągnięcia korzyści zdrowotnych. Tym człowiekiem jest Tom Rutlin, Amerykanin, znany dobrze Marko, niedoceniany nie tylko przez niego, ale i przez INWA, jako pionier "chodzenia z kijkami", który wyprzedził Finów aż o 10 lat i zyskał niesamowity szacunek wśród wielu pionierów Nordic Walking na świecie na niemal każdym kontynencie; zresztą zbliża się już jubileusz 25-lecia promowania chodzenia z kijkami przez Toma Rutlina. Tom z kolei bardzo pozytywnie traktuje Nordic Walking i jest otwarty na wszelkie jego odmiany i techniki.

Marko Kantaneva jest uznanym pionierem fi??skiego, wydaje mi się, że także bardziej sportowego (były biegacz narciarski) Nordic Walking na świecie (sam uczyłem się na jego podręcznikach), ale nie jest tym pierwszym i jedynym. Szanuję jego dokonania, publikacje i wysiłki, jakie podjął w celu rozwinięcia koncepcji INWA na świecie (był nr 1 w INWA, ale też pierwszym, który zrezygnował, podobnie jak wielu innych znakomitych trenerów – Sirpa Arvonen, Risto Kasurinen - w tym sporo znanych moich byłych szkoleniowców, ja też zresztą zmuszony byłem do rezygnacji z tej współpracy nie tylko przez INWA, ale także przez ludzi, których wyszkoliłem, a którzy, dzięki mnie przejęli przedstawicielstwo INWA w Polsce...) cenię go jako osobę zaangażowaną w promocję Nordic Walking, ale niestety od jakiegoś czasu, obawiam się czy nie jest to tylko promocja własnej marki, Original Nordic Walking, własnego sprzętu – kijków do Nordic Walking o nazwie "Marko" i własnej organizacji międzynarodowej, ONWF.

Od dawna jestem w kontakcie z kilkoma znanymi pionierami Nordic Walking na świecie, zwłaszcza z Tomem Rutlinem, i wiem, że nie wszystko w świecie Nordic Walking funkcjonuje jak należy. Marko Kantaneva, jak się domyślam, jest zapewne bardziej zainteresowany promowaniem samego siebie niż szeroko rozumianą, elastyczną i otwartą na wszystkich współpracę międzynarodową (uważna lektura wywiadu, traktująca m.in. o aspektach finansowych członkowstwa w ONWF itd. sugeruje taką postawę). Może się mylę, ale sam na sobie doświadczyłem tej „współpracy” z Marko tu w Warszawie, gdzie wraz z przedstawicielami firmy znanego w Polsce sportowca, którą promowałem przez 2 lata, a także dyrekcję i prezesami oraz szerokim gronem uczniów i rodziców pewnej renomowanej, prywatnej szkoły nadal czekamy na sprzęt do uprawiania Nordic Walking zamówiony i opłacony z góry ... 3 lata temu w Estonii.

Chcę także dodać, że Marko jest świetnie zorientowany w historii NW w Polsce, gdyż miałem okazję z nim o tym rozmawiać wielokrotnie, także parę miesięcy temu, gdy zachęcał mnie do zaangażowania w projekt ONWF w Polsce. Na tę chwilę nie jestem do tej koncepcji przekonany, tym bardziej, że sam projekt nie zyskał jeszcze uznania wśród wielu moich kolegów, pionierów Nordic Walking na świecie.

Podsumowując, uważam, że zaproszenie Marko Kantaneva do Polski to ważny krok w historii promowania Nordic Walking w Polsce, ponieważ gościć będziemy jednego z najwaęniejszych prekursorów Nordic Walking na świecie, który, mam nadzieję wniesie wiele dobrego i będzie pozytywnym bodźcem do zwększenia liczby Nordic Walkerów. Zgadzam się jednak z Piotrem Wróblewskim, najlepszym z instruktorów, jakich wyszkoliłem w Polsce,że należy oddać szacunek temu, kto znacznie wcześniej zaobserwował jak zbawienny wpływ może mieć na nasz organizm codzienne energiczne maszerowanie ze specjalnie zaprojektowanym kijkami.

Tom Rutlin nigdy nie pominął nikogo z ważnych pionierów Nordic Walking na świecie. Natomiast INWA, „mieniąca się jedyną wyrocznią w/s Nordic Walking na świecie” niestety nadal ignoruje Toma Rutlina! Skąd ja to znam?  Więcej o moich rozterkach w tej sprawie, także INWA, napiszę przy innej okazji. Mimo wyrażonych powyżej różnych wątpliwości, jeszcze raz szczerze gratuluję redakcji portalu pomysłu zaproszenia do Polski Marko Kantaneva.

Do zobaczenia na nordic'owych szlakach

Piotr Kowalski

Nazwa użytkownika
Hasło
Zapomniałem hasło
0
0
0
Zapisz się do naszego newslettera
aby otrzymywać świeże aktualności na Twój email !

Copyright Piotr Kowalski. Materiały umieszczone na tej stronie internetowej objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk zamieszczonych treści i ich publikacja w jakiejkolwiek formie bez zgody autora, zabronione.

SZKOLENIA AKTUALNOŚCI NATURE FITNESS WELLNESS PARTNERZY SKLEP