START O NAS MAPA STRONY KONTAKT LINKI
SZKOLENIA AKTUALNOŚCI ARCHIWUM NATURE FITNESS WELLNESS PARTNERZY SKLEP REJESTRACJA
WNWA

07.08.2022

Od 08.08.2022 rozpoczynam regularne spożywanie wybranych owoców, owoców jagodowych oraz warzyw w formie zaproponowanej przez Juice Plus. 6 miesięcy temu rozpoczęła to moja Mama, której produkty Juice Plus pomogły wyjść z ...

więcej

03.08.2022

Wracam po długiej przerwie spowodowanej zaangażowaniem się w działalność edukacyjną związaną z nauczaniem języka angielskiego w prywatnej szkole w Warszawie. Praca ta w latach 2016-2020 całkowicie zdominowała moje życie zawodowe, ale oczywiście nie na tyle, aby w ogóle zrezygnować z prowadzenia zajęć sportowych z kijkami, ale tym razem ...

więcej

22.03.2016

Dziś mija 5 Rocznica Śmierci śp. Kasi Wota.

Chciałbym upamiętnić na zawsze te wspólne lata spędzone z Nią podczas promocji wellness i chodzenia z kijkami po zdrowie zarówno w USA jak i w Polsce, a także podkreślić sens walki o pokonanie ciężkiej choroby z jaką ...

więcej

Tom Rutlin - Ojciec Nordic Walking i Twórca Exerstriding Total Body Walking oraz Piotr Kowalski - pionier Nordic Walking i Exerstriding w Polsce - zapraszają wszystkich chętnych na wspólny trening marszowy z kijkami - Dla Zdrowia, Sprawności Fizycznej i Długowieczności:

więcej

Wywiad "rzeka" z Piotrem Kowalskim

W związku z coraz liczniejszymi przypadkami mylenia ważnych informacji w kwestii moich działań na niwie historii promocji NW w Polsce, postanowiłem je inaczej niż zwykle podsumować.Publikuję odpowiedzi na pytania do wywiadu ze mną, który się nigdy nie ukazał oficjalnie (choć bez mojej ...

więcej

Warszawa, 22.03.2015r

Dziś mija 4 Rocznica Odejścia Najdroższej Memu Sercu śp.Kasi Wota.

Do Zrealizowania Twoich Marzeń już Blisko Mój Aniele, Dałaś mi z Siebie tak Wiele, że nie sposób Nigdy Zapomnieć. Choć Dziś bardziej czuje, że niby jakaś głęboka Rana nie chce się ...

więcej

Zapraszam Amatorów Chodzenia z Kijkami do udziału w konsultacjach i szkoleniach, dotyczacych Nordic Walking oraz Exerstriding!

To doskonała okazja, aby nauczyć się posługiwać odpowiednio dobranymi, profesjonalnymi kijkami w sposób prawidłowy i skuteczny dla osiagnięcia własnych celów, a przede wszystkim dla czerpania korzyści zdrowotnych.

Dla tych z ...

więcej

11 czerwca 2014r. w godzinach 11:00 - 18:00, na terenie Uczelni Łazarskiego (Warszawa, ul. Świeradowska 43, 10 minut od Metra Wilanowska) odbędzie się trzecia edycja akcji "Dzień Zdrowia na Uczelni Łazarskiego".

Jej celem jest popularyzacja ...

więcej

Warszawa, 22.03.14

Kochana Kasiu!

Twój brak nadal odczuwamy w naszych sercach z wielkim bólem, zwłaszcza teraz, gdy sami bardzo cierpimy.

Tak bardzo bym chciał, abyś tu z nami była Kasieńko.

3 lata temu, 22.03.11 Bóg zdecydował inaczej, i zabrał mi Ciebie na Wieczny Spacer Z ...

więcej

Dziś mija 2. rocznica Odejścia Mojej Ukochanej Śp. Kasi Wota, Wspaniałej i Niezrównanej Propagatorki Wellness oraz Chodzenia z Kijkami po Zdrowie, a przede wszystkim Wzoru do naśladowania przez wszystkie osoby zmuszone stawić czoła chorobie, zwłaszcza Amazonki z Centrum Onkologii w Warszawie i inne w różnych miejscach w Polsce, których ...

więcej

biegamy.orgAktualności

 Exerstriding Method Nordic Walking (EMNW) a popularna technika Nordic walking.


Jest istotna różnica pomiędzy biomechaniką ruchu w EMNW a popularnymi technikami europejskimi Nordic walking. Tym co zdecydowanie odróżnia EMNW jest oryginalna i unikalna technika ręki "wyciągniętej w celu powitalnego uścisku lub chwycenia rękojeści pompy wodnej" oraz „pompowania wody” ruchem całej kończyny górnej z punktem obrotu w stawie barkowym, które umożliwiają najskuteczniejsze przeniesienie siły (na zasadzie długiego ramienia dźwigni, gdzie punktem podparcia jest staw barkowy, długim ramieniem, kończyna górna, krótkim ramieniem, odcinek od stawu barkowego do przyczepu mięśni pasa piersiowego, ramiennego i grzbietowego) największych grup mięśni korpusu i górnej połowy ciała w celu uzyskania napędu całego ciała przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego i wygodnego kroku podczas marszu z kijkami.

Fiński lub raczej europejski model Nordic walking:

• Jest uważany za aktywność sportową raczej niż za aktywność fizyczną „nastawiając” nasz organizm na zdrowie.
• Wiele cech charakterystycznych dla jego techniki - choć istotnych, odpowiednich oraz korzystnych dla uprawiania dyscypliny sportowej zwanej Nordic skiing (narciarstwo biegowe) - zostało niepotrzebnie zastosowane w Nordic walking, sprawiając, że stała sie ona zbyt trudna do opanowania, a przez to mało zachęcająca dla ogółu ludzi, którzy nie są zainteresowani treningiem sportowym.
• Dostosowuje się do zasad treningu sportowego o wysokiej intensywności, błędnie zakładających, że większe korzyści treningowe uzyskuje się w wyniku zwiększenia tempa i długości kroku podczas marszu. To z kolei niepotrzebnie zwiększa metaboliczną produkcję wolnych rodników oraz przyczynia się do powstawania „niszczącej” stawy siły związanej z uderzeniem piętą stopy wykrocznej o podłoże i nienaturalnym wydłużeniem kroku (niekorzystne oddziaływanie na stawy kolanowe). Wreszcie, uniemożliwia płynny ruch, który powinien cechować zdrowy i naturalny krok marszowy.
• Utrwala niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia mit, że lepsze zdrowie będzie efektem zwiększania intensywności treningu.
• Biomechanika ruchu nie aktywuje tak dużej całkowitej masy mięśniowej do takiego samego poziomu użytkowania jak w EMNW.
Kształt większości rękojeści kijków Nordic walking, jak również systemy pasków i dodatkowych uchwytów do przypięcia ręki, a zwłaszcza zalecana technika używania kijków podczas marszu (pełen odmach poza linią bioder z wypuszczeniem rękojeści i naciskaniem na paski), powoduję, że nadgarstki poddawane sa wielokrotnym obciążeniom, gdyż zginanie nadgarstka w oczywisty sposób za bardzo odchyla go w górę (łuk ręki wygina się pod wpływem chwytu rękojeści pod niewłaściwym kątem z uwagi na przypięcie paskami) i w dół w momencie wypuszczania kijka z ręki, gdy nadgarstek jest „odrzucony” w dół z prawidłowego, naturalnego położenia w linii prostej względem ręki. Ponadto te siły przyłożone do pasków/dodatkowych uchwytów/rękawiczek stwarzają stresującą strangulację kości obszaru śródręcza oraz w konsekwencji niekorzystne oddziaływanie na nerw łokciowy. Tymczasem realnie ergonomiczna i pozbawiona jakichkolwiek pasków/dodatkowych uchwytów czy rękawiczek rękojeść typu Exerstrider Grip ze swoim ortopedycznym wysklepieniem, wspierającym łuk dłoniowy ręki i jednocześnie utrzymującym nadgarstek w bezpiecznym i komfortowym ustawieniu w linii prostej względem ręki, umożliwia bardziej efektywny zakres ruchu kończyn górnych w połączeniu z naturalnym, wygodnym i płynnym krokiem marszowym, a w konsekwencji nie obciąża ani stawów barkowych ani licznych kości ręki i nadgarstka.

Naturalna metoda Exerstriding Nordic walking: Europejski, sportowy model Nordic walking:
• Sylwetka wyprostowana. • Sylwetka pochylona do przodu.
• Naturalna długość kroku. • Długi krok.
• „Miękki”, łagodny kontakt stopy z podłożem. • Zwiększone oddziaływanie sił podłoża na stopę podczas stawiania pięty.
• Wyciągnięta ręka do przodu z nieznacznie zgiętym ramieniem w stawie łokciowym podczas łagodnego kontaktu kijka z podłożem. • Ramię zgięte w stawiełokciowym podczas energicznego wbijania kijka w podłoże.
• Ograniczony, ale niezwykle efektywny zakres ruchu kończyny górnej. • Pełen zakres ruchu kończyny górnej poza linią bioder z otwarciem ręki i wypuszczeniem rękojeści kijka
• Kontakt kijka z podłożem pod większym, bardziej wertykalnym kątem (siła podnosząca sprzyja płynnemu przejściu w siłę odpychającą). • Kijki wbijane są pod ostrym kątem (siła odpychająca).
• Intensywność wysiłku wzrasta wraz ze wzrostem całkowitej siły nacisku na rękojeść i wynikającej z tego siły odepchnięcia.

• Intensywność wysiłku zwiększa się wraz ze wzrostem tempa marszu i wydłużeniem kroku.

 

Życzę wszystkim Entuzjastom chodzenia z kijkami odkrywania zalet różnych sposobów chodzenia z kijkami po zdrowie. Niech Wasze organizmy oraz samopoczucie podczas jak i po treningu zadecydują, która metoda jest dla nich najzdrowsza.

Piotr Kowalski

Trener Nordic walking, Instruktor EMNW

Nazwa użytkownika
Hasło
Zapomniałem hasło
0
0
0
Zapisz się do naszego newslettera
aby otrzymywać świeże aktualności na Twój email !

Copyright Piotr Kowalski. Materiały umieszczone na tej stronie internetowej objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk zamieszczonych treści i ich publikacja w jakiejkolwiek formie bez zgody autora, zabronione.

SZKOLENIA AKTUALNOŚCI NATURE FITNESS WELLNESS PARTNERZY SKLEP