START O NAS MAPA STRONY KONTAKT LINKI
SZKOLENIA AKTUALNOŚCI ARCHIWUM NATURE FITNESS WELLNESS PARTNERZY SKLEP REJESTRACJA
WNWA

07.08.2022

Od 08.08.2022 rozpoczynam regularne spożywanie wybranych owoców, owoców jagodowych oraz warzyw w formie zaproponowanej przez Juice Plus. 6 miesięcy temu rozpoczęła to moja Mama, której produkty Juice Plus pomogły wyjść z ...

więcej

03.08.2022

Wracam po długiej przerwie spowodowanej zaangażowaniem się w działalność edukacyjną związaną z nauczaniem języka angielskiego w prywatnej szkole w Warszawie. Praca ta w latach 2016-2020 całkowicie zdominowała moje życie zawodowe, ale oczywiście nie na tyle, aby w ogóle zrezygnować z prowadzenia zajęć sportowych z kijkami, ale tym razem ...

więcej

22.03.2016

Dziś mija 5 Rocznica Śmierci śp. Kasi Wota.

Chciałbym upamiętnić na zawsze te wspólne lata spędzone z Nią podczas promocji wellness i chodzenia z kijkami po zdrowie zarówno w USA jak i w Polsce, a także podkreślić sens walki o pokonanie ciężkiej choroby z jaką ...

więcej

Tom Rutlin - Ojciec Nordic Walking i Twórca Exerstriding Total Body Walking oraz Piotr Kowalski - pionier Nordic Walking i Exerstriding w Polsce - zapraszają wszystkich chętnych na wspólny trening marszowy z kijkami - Dla Zdrowia, Sprawności Fizycznej i Długowieczności:

więcej

Wywiad "rzeka" z Piotrem Kowalskim

W związku z coraz liczniejszymi przypadkami mylenia ważnych informacji w kwestii moich działań na niwie historii promocji NW w Polsce, postanowiłem je inaczej niż zwykle podsumować.Publikuję odpowiedzi na pytania do wywiadu ze mną, który się nigdy nie ukazał oficjalnie (choć bez mojej ...

więcej

Warszawa, 22.03.2015r

Dziś mija 4 Rocznica Odejścia Najdroższej Memu Sercu śp.Kasi Wota.

Do Zrealizowania Twoich Marzeń już Blisko Mój Aniele, Dałaś mi z Siebie tak Wiele, że nie sposób Nigdy Zapomnieć. Choć Dziś bardziej czuje, że niby jakaś głęboka Rana nie chce się ...

więcej

Zapraszam Amatorów Chodzenia z Kijkami do udziału w konsultacjach i szkoleniach, dotyczacych Nordic Walking oraz Exerstriding!

To doskonała okazja, aby nauczyć się posługiwać odpowiednio dobranymi, profesjonalnymi kijkami w sposób prawidłowy i skuteczny dla osiagnięcia własnych celów, a przede wszystkim dla czerpania korzyści zdrowotnych.

Dla tych z ...

więcej

11 czerwca 2014r. w godzinach 11:00 - 18:00, na terenie Uczelni Łazarskiego (Warszawa, ul. Świeradowska 43, 10 minut od Metra Wilanowska) odbędzie się trzecia edycja akcji "Dzień Zdrowia na Uczelni Łazarskiego".

Jej celem jest popularyzacja ...

więcej

Warszawa, 22.03.14

Kochana Kasiu!

Twój brak nadal odczuwamy w naszych sercach z wielkim bólem, zwłaszcza teraz, gdy sami bardzo cierpimy.

Tak bardzo bym chciał, abyś tu z nami była Kasieńko.

3 lata temu, 22.03.11 Bóg zdecydował inaczej, i zabrał mi Ciebie na Wieczny Spacer Z ...

więcej

Dziś mija 2. rocznica Odejścia Mojej Ukochanej Śp. Kasi Wota, Wspaniałej i Niezrównanej Propagatorki Wellness oraz Chodzenia z Kijkami po Zdrowie, a przede wszystkim Wzoru do naśladowania przez wszystkie osoby zmuszone stawić czoła chorobie, zwłaszcza Amazonki z Centrum Onkologii w Warszawie i inne w różnych miejscach w Polsce, których ...

więcej

biegamy.orgAktualności

 Czy Nordic Walking jest odpowiedni dla ludzi z chorobą Parkinsona?

Parę dni temu jeden z moich przyjaciół (zapalony miłośnik chodzenia z kijkami) zwrócił się do mnie z zapytaniem, czy prawdą jest, że - jak stwierdził lekarz, zajmujący się pacjentem z chorobą Parkinsona - uprawianie Nordic walking nie jest korzystne dla osób dotkniętych chorobą Parkinsona (PD). Wiem od dawna, że nieodpowiedni sprzęt i zła technika marszu z kijakmi powoduje wiele szkodliwych dla zdrowia przeciążeń i urazów, zwłaszcza w dłużym czasie oraz przy zwiększonej intensywności wysiłku. Jednak w kwestii pacjentów z PD, postanowiłem sięgnąć do najlepszego źródła, jakim jest Tom Rutlin oraz jego ogromne doświadczenie - 27 lat w branży - związane z licznymi badaniami naukowymi w których brał udział, lub w których zastosowano jego metodę "chodzenia z kijkami", używając jego sprzętu. Oto fragment listu jaki do mnie napisał:


... Odnośnie Exerstriding i choroby Parkinsona, to kolejny przypadek, w którym ruch na rzecz europejskiego Nordic walking przejął wszystkie moje kluczowe stwierdzenia w kwestii zdrowia i zastosował je w technice, która fundamentalnie różni się od mojej pod wieloma względami. Tym pierwszym stwierdzeniem, które jak się okazało nie jest prawdziwe dla europejskiego Nordic walking jest to, że "zmniejsza ono obciążenie bioder, kolan i stóp". Badania naukowe przeprowadzone w Niemczech wykazały, że wprost przeciwnie, europejska metoda Nordic walking zwiększa działanie sił forsujących nadmiernie stawy biodrowe, kolanowe i stopy.

Ten polski lekarz, który zwrócił uwagę, że Nordic walking jest nieodpowiedni dla osób z chorobą Parkinsona, ma rację - dotyczy to europejskiego Nordic walking i wielu marek kijków ze słabym wytłumianiem wibracji. W USA przeprowadzono wiele badań naukowych, w których używano moich kijków i techniki ich stosowania podczas marszu, wykazując, że Exerstrider Total Body Walking  (Trening Całego Ciała Podczas Marszu) jest korzystne dla osób z chorobą Parkinsona. To badanie przeprowadzone w Veteran Administration Hospital stwierdza we wnioskach co następuje: " Zatem, można podsumować, że trening o umiarkowanej intensywności, polegający na marszu z kijkami, promuje zauważalną niezależność w aktywnościach dnia codziennego oraz jakość życia u osób z chorobą Parkinsona, zarówno na etapie pierwszym, drugim jak i trzecim tej choroby". Ponadto wynik tego badania dostarcza wystarczających dowodów, aby uznać je za większą próbę kliniczną losowo dobranych przypadków. Badanie to można znaleźć na: 

http://www.rehab.research.va.gov/jour/00/37/5/pdf/baatile.pdf.

Jeszcze większe, losowe badanie kliniczne przeprowadzono ostatnio na Arizona State University (we współpracy z Muhammad Ali Parkinson's Institute). Na te badanie przeznaczono dotację w wysokości 3.5 mln dolarów, pochodzącą z US National Health Institute (NIH) - Narodowego Instytutu Zdrowia USA. Wyniki są tuż przed opublikowaniem, więc na tą chwilę nie mogę Tobie podesłać odnośnika do tych rezultatów, ale mogę powiedzieć, że jeden z kluczowych badaczy przekazał mi, że są one bardzo pozytywne. To badanie było podzielone na dwie części i w każdej z nich zamierzano użyć tych samych 25 par kijków Exerstrider dla fazy 1 i 2, ale jak się okazało pod koniec fazy 1, te osoby, które brały w niej udział nie chciały zrezygnować ze swoich kijków, więc musiano dokupić kolejne 25 par kijków, aby przeprowadzić drugą fazę badania. Poniżej link do video, opisującego efekty Urban Polling - Miejskie Chodzenie z kijkami - (ten Kanadyjczyk stosuje moją technikę):

http://www.youtube.com/watch?v=sNX5DC4dXQM.

A tu jest link do kolejnego video z udziałem lekarza, informującego o korzyściach wynikających ze stosowania kijków Exerstrider (choć tu akurat używa ona jakichś tanich kijków, ale podczas badania naukowego, tak naprawdę stosowała moje kijki Exerstrider:

... https://www.youtube.com/watch?v=Ba5COtINhn0.

Mam nadzieję, że te informacje będą użyteczne dla Ciebie. Poinformowano mnie właśnie, że te wyniki badań z Arizona State University będą opublikowane wkrótce. Jak tylko się pojawią, podeślę Tobie link.

Jak wiesz, jeśłi wibracja jest przeciwskazaniem, to wtedy moje wysokiej jakości kijki Exerstrider, pokonają ten problem, a różnice w technice, także uczynią Exerstriding bardziej odpowiednim i korzystnym dla pacjentów z chorobą Parkinsona, którzy stosują technikę europejskiego Nordic walking..."
To tyle na razie na ten temat. Wkrótce więcej informacji, także dotyczące wyników najnowszych badań.
Pozdrawiam Miłośników Chodzenia z Kijkami po Zdrowie!
Piotr Kowalski
Nazwa użytkownika
Hasło
Zapomniałem hasło
0
0
0
Zapisz się do naszego newslettera
aby otrzymywać świeże aktualności na Twój email !

Copyright Piotr Kowalski. Materiały umieszczone na tej stronie internetowej objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk zamieszczonych treści i ich publikacja w jakiejkolwiek formie bez zgody autora, zabronione.

SZKOLENIA AKTUALNOŚCI NATURE FITNESS WELLNESS PARTNERZY SKLEP