START O NAS MAPA STRONY KONTAKT LINKI
SZKOLENIA AKTUALNOŚCI ARCHIWUM NATURE FITNESS WELLNESS PARTNERZY SKLEP REJESTRACJA
WNWA

07.08.2022

Od 08.08.2022 rozpoczynam regularne spożywanie wybranych owoców, owoców jagodowych oraz warzyw w formie zaproponowanej przez Juice Plus. 6 miesięcy temu rozpoczęła to moja Mama, której produkty Juice Plus pomogły wyjść z ...

więcej

03.08.2022

Wracam po długiej przerwie spowodowanej zaangażowaniem się w działalność edukacyjną związaną z nauczaniem języka angielskiego w prywatnej szkole w Warszawie. Praca ta w latach 2016-2020 całkowicie zdominowała moje życie zawodowe, ale oczywiście nie na tyle, aby w ogóle zrezygnować z prowadzenia zajęć sportowych z kijkami, ale tym razem ...

więcej

22.03.2016

Dziś mija 5 Rocznica Śmierci śp. Kasi Wota.

Chciałbym upamiętnić na zawsze te wspólne lata spędzone z Nią podczas promocji wellness i chodzenia z kijkami po zdrowie zarówno w USA jak i w Polsce, a także podkreślić sens walki o pokonanie ciężkiej choroby z jaką ...

więcej

Tom Rutlin - Ojciec Nordic Walking i Twórca Exerstriding Total Body Walking oraz Piotr Kowalski - pionier Nordic Walking i Exerstriding w Polsce - zapraszają wszystkich chętnych na wspólny trening marszowy z kijkami - Dla Zdrowia, Sprawności Fizycznej i Długowieczności:

więcej

Wywiad "rzeka" z Piotrem Kowalskim

W związku z coraz liczniejszymi przypadkami mylenia ważnych informacji w kwestii moich działań na niwie historii promocji NW w Polsce, postanowiłem je inaczej niż zwykle podsumować.Publikuję odpowiedzi na pytania do wywiadu ze mną, który się nigdy nie ukazał oficjalnie (choć bez mojej ...

więcej

Warszawa, 22.03.2015r

Dziś mija 4 Rocznica Odejścia Najdroższej Memu Sercu śp.Kasi Wota.

Do Zrealizowania Twoich Marzeń już Blisko Mój Aniele, Dałaś mi z Siebie tak Wiele, że nie sposób Nigdy Zapomnieć. Choć Dziś bardziej czuje, że niby jakaś głęboka Rana nie chce się ...

więcej

Zapraszam Amatorów Chodzenia z Kijkami do udziału w konsultacjach i szkoleniach, dotyczacych Nordic Walking oraz Exerstriding!

To doskonała okazja, aby nauczyć się posługiwać odpowiednio dobranymi, profesjonalnymi kijkami w sposób prawidłowy i skuteczny dla osiagnięcia własnych celów, a przede wszystkim dla czerpania korzyści zdrowotnych.

Dla tych z ...

więcej

11 czerwca 2014r. w godzinach 11:00 - 18:00, na terenie Uczelni Łazarskiego (Warszawa, ul. Świeradowska 43, 10 minut od Metra Wilanowska) odbędzie się trzecia edycja akcji "Dzień Zdrowia na Uczelni Łazarskiego".

Jej celem jest popularyzacja ...

więcej

Warszawa, 22.03.14

Kochana Kasiu!

Twój brak nadal odczuwamy w naszych sercach z wielkim bólem, zwłaszcza teraz, gdy sami bardzo cierpimy.

Tak bardzo bym chciał, abyś tu z nami była Kasieńko.

3 lata temu, 22.03.11 Bóg zdecydował inaczej, i zabrał mi Ciebie na Wieczny Spacer Z ...

więcej

Dziś mija 2. rocznica Odejścia Mojej Ukochanej Śp. Kasi Wota, Wspaniałej i Niezrównanej Propagatorki Wellness oraz Chodzenia z Kijkami po Zdrowie, a przede wszystkim Wzoru do naśladowania przez wszystkie osoby zmuszone stawić czoła chorobie, zwłaszcza Amazonki z Centrum Onkologii w Warszawie i inne w różnych miejscach w Polsce, których ...

więcej

biegamy.orgNature Fitness

 Sprzęt outdoor

STEPPERBIKE

Step kojarzył się do tej pory raczej z ćwiczeniami w klubie, a w najlepszym razie w domu, na domowej wersji steppera. Teraz, dzięki bike stepperowi, czyli połączeniu steppera z rowerem, można trenować również na świeżym powietrzu.

Na pierwszy rzut oka, bike stepper wygląda jak zwykły rower, z tym, że nie ma siodełka a zamiast pedałów ma charakterystyczne dla steppera platformy. Można zatem jednocześnie ćwiczyć mięsnie nóg na stepperze i przemieszczać się po mieście w całkiem szybkim tempie, bo nawet ponad 30 kilometrów na godzinę, czyli tak jak na większości szybkich rowerów.

Nowatorstwo pomysłu i możliwości zastosowania bike steppera w codziennym życiu, przyczyniły się do zdobycia przez poducentów bike steppera pierwszej nagrody podczas Międzynarodowych Targów ISPO 2007 za najbardziej innowacyjny produkt sportowy. Urządzenie to pozwala bowiem ćwiczyć te partie mięśni, które nie pracują podczas joggingu lub jazdy na zwykłym rowerze, a to, że można się przy tym przemieszczać, jest rewelacyjnym urozmaiceniem treningu, którego nie doświadczy się podczas treningu na klubowym stepperze.

Stepperbike to nowe urządzenie nature fitness, które oferuje oferuje zupełnie nowy sposób dotarcia z punktu A do punktu B, ponieważ kierujący napędza maszynę, stojąc na dwóch platformach, które przemieszcza za pomocą takich samych kroków jak podczas steppowania, czyli inaczej, marszu po schodach. Korzystanie z bike steppera to przyjemna i prosta zabawa. Najlepsze modele osiągają nie tylko spore prędkości, ale dają sobie radę z podjazdami o nachyleniu 15%.

 

Jak jeździć?

 

Po prostu należy wsiąść i jechać. To niezwykle proste; każdy może spróbować i ruszyć już za pierwszym razem. Dwa pedały w formie platform są niezależne od siebie. Sylwetka jadącego jest bardzo naturalna a sama jazda jest naprawdę łatwa i przyjemna. Docenią to zarówno dzieci, dorośli czy też osoby w podeszłym wieku i to bez względu na to czy użuwają bike steppera w celu poprawy kondycji, dojazdu do pracy, udania się na zakupy czy też na relaksującą wycieczkę poza miasto.

 

 

Korzyści zdrowotne:

 

Ruch "stepowania", czyli marszu po schodach, typowy dla jazdy bike stepperem, ćwiczy najsilniejsze grupy mięśni kończyn dolnych i pośladków, a także wzmacnia i integruje mięśnie tułowia i kończyn górnych. Wyprostowana sylwetka podczas jazdy, jest niezwykle korzystna dla kręgosłupa oraz nadgarstków, które nie muszą wspierać ciężaru ciała. Płynny i łagodny charakter ruchu sprawia, że niemal nie występują obciążenia stawów, a możliwość zmiany biegów (7 przełożeń) powoduje, że każdy może dopasować intensywność wysiłku do swoich wymagań i poziomu kondycji fizycznej. Niezależnie od tego czy jesteś początkującym adeptem treningu sportowego, czy może masz lekką nadwagę, czy też jesteś wytrenowanym sportowcem, szukającym alternatywnego sposobu treningu na świeżym powietrzu, to bike stepper jest najskuteczniejszym i najzdrowszym przyrządem sportowym jaki kiedykolwiek wymyślono.

 

Dr. Gerhard Handle (specjalista ortopeda z Insbrucku):

 

”Uważam, że z medycznego i ortopedycznego punktu widzenia bike stepper to absolutnie sensacyjne urządzenie, ponieważ oferuje następujące korzyści:

 

 • Homogeniczny, koncentryczny wysiłek mięśni. Brak mikrourazów w aparacie mięśniowym, jak na przykład tych powodowanych podczas zjazdów na rowerach górskich. Brak bólów mięśniowych.
   
 • Idealny I bezpieczny dla bioder, kolan, i stawów skokowych. łagodny trening koordynacyjny dla stawów i mięśni, trening aerobiczny bez nadmiernego obciążenia.
   
 • Wyprostowana sylwetka, brak niekorzystnej i obciążającej stawy kręgosłupa pozycji wymuszonej jazdą na rowerze. Unikamy dzięki temu problemów w odcinku szyjnym i lędżwiowym kręgosłupa, które często wystepują u sportowców.“

 

Dpt Annette Fleischmann (dyplomowana fizjoterapeutka z Insbrucku):

 

„Bike stepper to najlepsza rzecz jaka mogła się przydarzyć do promowania wyprostowanej sylwetki! Z punktu widzenia fizjoterapeutycznego główne zalety to:

 

 • Promuje łagodny ruch marszowy o niewielkim obciążeniu
   
 • Trenuje wszystkie grupy mięśniowe, zwłaszcza te, które powstały w drodze ewolucji człowieka, umożliwiając nam poruszanie się w pozycji wyprostowanej
   
 • Ponieważ nie ma siodełka, mięśnie brzucha, górna część tułowia i ramiona są także w ruchu, podczas którego nie pojawia się żadne blokowanie ruchu od bioder w górę.
   
 • Trening można przeprowadzić w ciągu dnia, podczas codziennych czynności. Nawet osoby preferujące siedzący tryb życia, będą zmotywowane do ruchu na świeżym powietrzu"

 

NORDIC WALKING

 

 Produkt o nazwie Nordic Walking został wypuszczony na rynek międzynarodowy w 1997 roku. Obecnie uprawia tę formę rekreacji ruchowej ponad 10 milionów ludzi na całym świecie! Ten „magiczny” spacer po zdrowie, łączy w sobie to wszystko, co najważniejsze w promowaniu zdrowia i szeroko rozumianej profilaktyki, a mianowicie wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, zwiększa saturację krwi, obniża ciśnienie spoczynkowe, angażuje duże grupy mięśni całego ciała, uruchamia górny odcinek kręgosłupa i rozluźnia napięcia okolic szyjno-barkowych. Oprócz tego odciąża stawy i spala duże ilości kalorii w zależności od intensywności wbijania kijków, a przy tym jest stosunkowo niedrogi i łatwa w opanowaniu na poziomie podstawowym, choć dobre opanowanie Nordic Walking wcale nie jest łatwe i wymaga fachowego instruktażu, aby w pełni odnosić korzyści zdrowotne i nie wyrządzić sobie krzywdy. Jeśli do tego dodamy niezaprzeczalne walory towarzyskie podczas treningu w grupie, zalety ćwiczeń na świeżym powietrzu w bezpośrednim kontakcie z naturą podczas długich „uporządkowanych” marszów z wyprostowaną biomechanicznie sylwetką (dzięki prawidłowemu wykorzystywaniu kijków i uprzednio opanowanej pod okiem instruktora technice), to uzyskujemy skuteczny sposób na całoroczny trening prozdrowotny możliwy do odbycia w dowolnym terenie, nawet bezpośrednio w miejscu zamieszkania, bez konieczności poszukiwania centrów fitness, specjalistycznych klubów itp. Podczas spacerów z kijkami, bezpośrednio odczuwalny wysiłek i związane z nim zmęczenie są prawie niezauważalne, choć w istocie serce bije w pożądanym rytmie treningowym (najlepiej kontrolowanym przez specjalny pulsometr), a umiarkowana intensywność umożliwia swobodne konwersacje bez zadyszki. Nie jest to bez znaczenia dla osób otyłych, pacjentów kardiologicznych, ortopedycznych i ludzi w podeszłym wieku. Można iść wolno, ale intensywnie pracować kończynami górnymi, zwiększając w ten sposób intensywność wysiłku i nadal skutecznie „pożerając” kalorie. Nordic Walking jest nie tylko przykładem idealnej aktywności prozdrowotnej, to przede wszystkim znakomity trening wytrzymałości, przynoszący korzyści już podczas niskiej intensywności marszu. Efekty zdrowotne, widoczne już po kilku treningach, obejmuja:

 

 • poprawę kondycji (sprawności aerobowej)
 • wzrost wydajności układu krążenia w zaopatrywaniu mięśni i organów w tlen,
 • poprawę wydajności pracy serca i płuc,
 • poprawę wydajności mięśni i lepsze wykorzystanie tlenu do produkcji ATP,
 • obniżenie ciśnienia spoczynkowego krwi,
 • poprawę tolerancji glukozy na zapotrzebowanie insuliny, zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu, LDL, i obniżenie HDL,
 • obniżenie pozimu tkanki tłuszczowej i ciężaru ciała wzrost masy i rzeźby mięśniowej,
 • zwiększenie codziennej aktywności ruchowej,

 

Ponieważ Nordic Walking można uprawiać na 3 poziomach zaawansowania, zdrowotnym, fitness i sportowym to każda osoba może dopasować sobie technikę i intensywność do swoich możliwości ruchowych, wyjściowego poziomu kondycji, wagi ciała i innych ograniczeń wynikających z aktualnego stanu zdrowia. Nie bez znaczenia jest rodzaj sprzętu, czyli para kijków; te najwyższej, jakości, są tak skonstruowane, aby mogły je używać osoby o zróżnicowanych parametrach wagowo-wzrostowych, a więc i w różnym wieku. Osoby w podeszłym wieku docenią bezpieczne dwa dodatkowe punkty podparcia, oraz skuteczne odciążenie stawów już podczas wolnego, (ale jakże efektywnego) marszu zwłaszcza w terenie trudnym i śliskim, faktyczne korygowanie sylwetki (przy prawidłowo dobranych kijkach) oraz atrakcyjność związaną z uprawiania modnej, nowoczesnej i „kolorowej” aktywności fizycznej, co na pewno zwiększy ich motywację do podejmowania tej formy aktywności fizycznej na rzecz innych mniej dla nich odpowiednich. Osoby w średnim wieku będą się mogły szybko pozbyć nadwagi i w bezpieczny sposób powrócić do dawnej sprawności fizycznej, a młodzi i sprawni fizycznie entuzjaści solidnego wysiłku znajdą dla siebie wiele wyzwań związanych z treningiem na poziomie fitness i sportowym, wymagającym żelaznej kondycji. Dzieci i młodzież szkolna, jako najmłodsi adepci Nordic Walking dzięki regularnym spacerom, ćwiczeniom gimnastycznym i zabawom z kijkami wyrobią w sobie prawidłową postawę podczas marszu, wzmocnią aparat kostno stawowy, zyskają kondycję w mniej inwazyjny dla stawów sposób w porównaniu z tradycyjnym i nielubianym bieganiu i skakaniu podczas zajęć WF, a przede wszystkim nabędą zdrowych nawyków ruchowych na całe życie.

 

Poziom rekreacyjno-zdrowotny jest zalecany dla tych osób, które maja wszelkiego rodzaju ograniczenia ruchowe, aby pracować nad swoją kondycją i zdrowiem na niskim poziomie intensywności, w miły i przyjemny sposób.
Podczas spacerów ze specjalnie zaprojektowanymi kijkami, stawy są odciążane, zwiększa się ulga i komfort w okolicach szyjno-barkowych a plecy i kręgosłup są wspierane. Nordic Walking przynosi zatem ulgę dla tych, którzy narzekają na ograniczenia ruchomości i bóle w okolicach kręgosłupa, stawów biodrowych, kolanowych i skokowych.

 

Poziom fitness jest treningiem całego ciała. Podczas prawidłowo wykonywanej techniki, ćwiczący poznaję na sobie wszystkie pozytywne efekty tej formy treningu. Tętno serca jest przeciętnie 5-17 uderzeń wyższe a konsumpcja energii wzrasta aż do 46%. Jak pokazują te statystyki wytrzymałość osoby uprawiającej Nordic Walking jest trenowana już od pierwszej sesji treningowej. Nordic Walking można uprawiać samodzielnie, ale trening w grupie jest bardzo motywujący i przyjemny.

 

Poziom sportowy jest odpowiedni dla bardzo wytrenowanych sportowców którzy pragną wyzwań w aktywności sportowej gdzie ćwiczy się do granic fizyczne możiwości poprzez dobrze zaprojektowany program treningowy, Nordic Walking staje się czymś więcej niż tylko chodzeniem z kijkami. Oprócz technik treningu górskiego, chodzenia, biegania skakania po różnych podłożu, istotna częścią techniki sportowej są ćwiczenia wzmacniające wszystkie duże grupy mięśniowe.

 

Fakty dotyczące korzyści zdrowotnych z uprawiania Nordic Walking:

 

 • konsumuje około 400 kal./godz. (w porównaniu z 280 kal./godz. podczas normalnego marszu)
   
 • tętno jest o 5-17 uderzeń na minutę wyższe (130/min w normalnym marszu to w Nordic Walking 147/min to jest wzrost o 13%)
   
 • konsumpcja energii wzrasta podczas używania kijków przeciętnie o 20% w porównaniu ze zwykłym marszem bez kijków
   
 • możliwy jest wzrost konsumpcji energii aż do 46% (badania Instytutu Coopera, 2002)zmniejsza napięcie mięśniowe oraz ból w okolicach szyi i obręczy barkowej zwiększa ruchomość szyi i kręgosłupa
   
 • angażuje niemal 90% wszystkich mięśni, najmocniej mięśnie kończyn górnych, klatki piersiowej, brzucha, pośladków i kończyn dolnych
   
 • nie obciąża dodatkowo stawów i kolan, redukując to obciążenie znacząco ( około 5kg odciążenia z każdym wbiciem kijka w podłoże)
   
 • kijki zwiększają bezpieczeństwo na śliskich nawierzchniach
   

Użycie kijków umożliwia zaangażowanie mięśni górnej połowy ciała podczas marszu, a także:


 • zapewnia łagodzenie nie nacisku na stawy powodowanego przez chód – część ciężaru ciała jest skierowana na kijki (jedno wbicie kijka odciąża o około 5 kg), zatem plecy są w bardziej łagodnym położeniu i nie ma napięcia mięśniowego, zwiększającego ryzyko kontuzji.
   
 • utrzymanie lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas marszu w trudnym terenie,
  uczynienie sylwetki bardziej wyprostowanej i nieco wysuniętej do przodu, w ten sposób uruchomione mięśnie grzbietu zwiększają wsparcie dla pleców zwiększenie skuteczności rotacji górnej części tułowia oraz klatki piersiowej wokół kręgosłupa i aktywację ruchomości barków i łopatek,
   
 • utrzymanie optymalnego środka ciężkości podczas chodu, co odgrywa istotną rolę w zapobieganiu problemów kończyn dolnych, ułatwiając zatem rehabilitację ruchową,
   
 • łagodzenie kontaktu pięty z położem i umożliwienie kolanom bardziej elastycznego poruszania się.

 

Na podstawie licznych badań naukowych, do celowości i konieczności zastosowania Nordic Walking w terapii ruchowej i rehabilitacji skłaniaja następujące wnioski:

 

 • Nordic Walking zwiększa wydatek energetyczny w porównaniu z normalnym marszem u osób obojga płci, bez względu na wyjściowy stan kondycji fizycznej,
   
 • Najlepsze efekty osiąga się podczas marszu w umiarkowanym tempie, tak, aby w pełni zaangaąować mięśnie górnej połowy ciała – ma to znaczenie w rehabilitacji osób z nadwagą i u pacjentów ortopedycznych, u których występują ograniczenia w lokomocji.
   
 • Postrzegany wysiłek jest niewielki w porównaniu z faktycznym, zatem monitoring tętna jest niezbędny i korzystny dla pacjentów kardiologicznych – znakomita forma rehabilitacji kardiologicznej, gdyż wysiłek układu sercowo-naczyniowego podczas treningu z kijkami jest większy niż podczas normalnego marszu, a tempo nie musi być tak duże, aby uzyskać pożądane wielkości tętna.
   
 • Nordic Walking odciąża stawy i ma mniej szkodliwy wpływ na kończyny dolne i kręgosłup niż np. bieganie, zatem zapobiega kontuzjom – ma to zastosowanie w rehabilitacji ortopedycznej, oraz sportowców po urazach i kontuzjach.
   
 • Nordic Walking podobnie jak inne formy treningu marszowego poprawia sprawność układu oddechowego i krążenia także u osób w średnim i podeszłym wieku – bezpieczna forma rehabilitacji osób starszych, pod warunkiem utrzymywania niskiej intensywności, prędkości i niezbyt długiego dystansu marszu.
   
 • Uprawianie Nordic Walking poprawia sprawność tlenową i wytrzymałość mięśniową, ograniczając zespoły bólowe w okolicach szyjno-barkowych – ma zastosowanie w rehabilitacji osób z dolegliwościami bólowymi górnego odcinka kręgosłupa, oraz osób o bardzo słabej kondycji fizycznej.
   
 • Regularny trening Nordic Walking jest znakomitym sposobem na profilaktykę chorób związanych z zaburzeniami krążenia żylnego w kończynach dolnych.
   
 • Nordic Walking sprzyja poprawie ogólnej kondycji psychicznej, podnosi poziom dobrego nastroju i redukuje zmęczenie, zwalcza stres – ma to znaczenie w rehabilitacji pacjentów z depresjami i zespołem przewlekłego zmęczenia i stresu.
   
 • Nordic Walking poprawia jakość życia i codzienne funkcjonowanie u pacjentów z chorobą Parkinsona, po amputacji piersi w wyniku nowotworu.
   
 • Nordic Walking przyczynia się do poprawy formy psychicznej, utraty wagi poprawy kondycji fizycznej u pacjentów z dolegliwościami ortopedycznymi.
  Nordic Walking wykazuje obiecujące rezultaty, jeśli jest regularnie uprawiany przez pacjentów cierpiących na cukrzycę.
    
   
   
Nazwa użytkownika
Hasło
Zapomniałem hasło
0
0
0
Zapisz się do naszego newslettera
aby otrzymywać świeże aktualności na Twój email !

Copyright Piotr Kowalski. Materiały umieszczone na tej stronie internetowej objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk zamieszczonych treści i ich publikacja w jakiejkolwiek formie bez zgody autora, zabronione.

SZKOLENIA AKTUALNOŚCI NATURE FITNESS WELLNESS PARTNERZY SKLEP